Założenie działalności gospodarczej

Bez kategoriiComments are off for this post.

You Are Here:Założenie działalności gospodarczej

Przedstawiamy krok po kroku jak założyć działalność gospodarczą. Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowany proces.

Krok 1. Wejdź na stronę firma.gov.pl i wypełnij formularz CEIDG czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki temu zostanie przyznany Twojej firmie również REGON, PIN, wybór rodzaju opodatkowania oraz zgłoszenie do składki ubezpieczeniowej ZUS.

Krok 2. Należy wybrać się do Urzędu Skarbowego i wypełnić formularz VAT-R.

Krok 3. Maksymalnie do 7 dni od kroku poprzedniego zgłoś się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wypełnienie druku ZUA – jeśli firma to nasze jedyne źródłem dochodów lub ZZA jeśli w momencie zakładania firmy jesteśmy zatrudnieni gdzieś indziej, a nasza pensja przekracza minimalną krajową.

Krok 4. Gdy będziesz w ZUSie warto również zaopatrzyć się w deklaracje DRA, wtedy przy późniejszym wypełnianiu będzie można je wysłać przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu.

Krok 5. W zależności od rodzaju działalności, być może konieczne będzie postaranie się o koncesję lub licencję. W większości przypadków należy zgłosić się do Rejestru działalności Regulowanej.

Krok 6. Decyzja o prowadzeniu księgowości. Na początku gdy wypełniamy papiery w kroku 1 możemy wpisać,że księgowość poprowadzimy sami, lecz później lepiej jest wybrać biuro księgowe i zmienić zapis. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasza księgowość będzie poprowadzona prawidłowo.

Krok 7. Warto wyrobić sobie pieczątkę, mimo że nie jest to wymagane. Dzięki temu nasza firma będzie profesjonalna. Na pieczątce należy umieścić nazwę firmy, adres siedziby firmy, REGON, NIP , FAX oraz dodatkowo telefon.

Krok 8. Konto bankowe firmowe to równie ważna sprawa, która kończy nasz proces zakładania działalności gospodarczej. Wybierając bank zwróć uwagę na korzyści jakie oferuje dany bank.

About the author:

Top