Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie

Bez kategoriiComments are off for this post.

You Are Here:Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie

Jeśli posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą, bez problemu możesz sam poprowadzić sobie księgowość.

Owszem, wielu ludzi korzysta z usług księgowych z zewnątrz firmy jednak jeśli chcesz, dasz rady wszystko zrobić sam.

1.Gdy zakładamy firmę w dokumencie CEIDG należy zaznaczyć, że będziemy sami prowadzić księgowość.

2.Następnie zainstalować program, w którym będziemy zamieszczać obliczenia. Na rynku dostępne są programy online oraz offline.

3.Do programu należy wprowadzić podstawowe dane o firmie ( o danych adresowych, podatkach, składkach itd. )

4.Gdy już wszystko uzupełnimy, czas na rozpoczęcie wystawiania faktur. Ważne jest, aby wszystkie faktury były wystawiane przez ten program.

5.Do każdego 10 dnia miesiąca należy zapłacić składki ZUS, zachować potwierdzenie zapłaty i zaznaczyć opłatę w programie księgowym.

6.Do każdego 20 dnia miesiąca należy zrobić rozliczenie miesięczne. Polega to na zsumowaniu wszystkich kosztów, wydrukowaniu KpiR, zapłacie podatków i złożeniu deklaracji VAT. Deklarację możemy wygenerować przez program księgowy i przesłać elektronicznie.

Aktualnie wiele firm prowadzi księgowość wewnątrz firmy, szczególnie dotyczy to dużych firm. Wówczas lepiej jeśli księgowa jest na miejscu, ponieważ faktur jest dużo więcej i można się z nią konsultować w każdej chwili. Za to małe firmy w ramach oszczędności korzystają z usług księgowych z zewnątrz, ponieważ bardziej im się to opłaca niż zatrudnienie pracownika na stałe.

About the author:

Top