Ile kosztuje sprawa z prawa rodzinnego

Bez kategoriiComments are off for this post.

You Are Here:Ile kosztuje sprawa z prawa rodzinnego

 

Adopcja, ustalenie ojcostwa, rozwód, wyznaczenie alimentów – wszystko to sprawy sądowe z dziedziny prawa rodzinnego. Jeśli sprawa toczy się w Lublinie, gdzie na trzech uczelniach kształceni są przyszli adwokaci, również zainteresowani prawem rodzinnym z łatwością znaleźć można odpowiedniego specjalistę. Potrzebny jest tylko odpowiedni budżet.

 

 

Koszt adwokata

Przy sprawach sądowych związanych z rodziną potrzebny jest sprawdzony adwokat. Lublin, prawo rodzinne jest tutaj przedmiotem zainteresowania wielu kancelarii. W zależności od rodzaju sprawy, z pewnością każdy bez problemu znajdzie odpowiadającego mu specjalistę. Jak podkreśla jeden z nich chcerozwodu.info/wladza-rodzicielska-kontakty/ , adwokat, który specjalizuje się w prawie rodzinnym, to w Lublinie koszt od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku adwokata wybranego dowolnie przez klienta wyliczenie ceny jest dosyć przykładowe. Prawo rodzinne nie określa, żadnego kosztorysu, w związku z czym każda kancelaria w Lublinie ma własny sposób rozliczania swojej pracy – są to stawki za całą sprawę lub również za godzinę pracy albo ilości rozpraw i pism procesowych. Jeśli sprawa została wygrana możliwe jest też ustalenie różnych rodzajów premii dla adwokata. Wszystko powinno zostać dokładnie ustalone w umowie zawartej z adwokatem. Aktualne rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawach prawa rodzinnego mówi o stawce 900 zł za alimenty do 400 złotych, 1800 zł za alimenty od 450 do 800 i 3600 zł za alimenty powyżej 850 zł. Lublin nie różni się w stawkach za prawo rodzinne od adwokatów, którzy pracują w innych miastach.

Załamany mężczyzna po rozmowie z adwokatem prawa rodzinnego w Lublinie, siedzi w oknie
Załamany mężczyzna po rozmowie z adwokatem prawa rodzinnego w Lublinie

Koszty procesowe

Jak podkreślają adwokaci, którzy specjalizują się w prawie rodzinnym, sąd w orzeczeniu końcowym wydaje rozstrzygnięcie główne, które dotyczy przykładowo alimentów i ich wysokości. Kolejny punkt dotyczy orzeczenia o kosztach procesu, w tym kosztach zastępstwa procesowego. Zgodnie z ustawą o prawie rodzinnym zasada jest taka, że osoba, która przegrywa proces pokrywa koszty sądowe i zwraca drugiej stronie koszty reprezentowania przez adwokata lub radcę prawnego. Koszty wynajęcia adwokata na czas procesu są wyliczone są w oparciu o rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Zwykle sądy w Lublinie orzekają o zwrocie kosztów według stawki z rozporządzenia, a nie zgodnie z rzeczywistą umową zawartą pomiędzy prawnikiem a klientem. Zgodnie z przepisami prawa rodzinnego przy dużym nakładzie pracy pełnomocnika jest możliwe również podwyższenie przez sąd stawki z rozporządzenia.

About the author:

Top