Cena złota a cena srebra

Bez kategoriiComments are off for this post.

You Are Here:Cena złota a cena srebra

Łatwo zauważyć, że cena złota znacznie przewyższa cenę srebra. Różnica w wartości tych kruszców jest ogromna. Złoto jest ponad 70 razy droższe niż srebro. Można to zauważyć tu mennicaskarbowa.pl/Skup-metali-szlachetnych-cabout-pol-14.html i innych sklepach, w których można kupić złoto i srebro inwestycyjne. W biżuterii tej różnicy tak nie widać, choćby ze względu na to, że jest tam stosowana niższa próba.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że cena srebra i złota jest od siebie bardziej zależna.

Jak te dwie ceny ze sobą współgrają?

Złoto jest wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia, jednak w większości przeznaczane jest na wyrób biżuterii, w drugiej kolejności jest to złoto inwestycyjne, a dopiero na końcu przemysł.

Procentowo rozkład wygląda mniej więcej tak:

  • Łatwo zauważyć, że cena złota znacznie przewyższa cenę srebra.

    50% biżuteria

  • 40% inwestycje
  • 10% przemysł

 

Ze srebrem jest odwrotnie – inwestycje i biżuteria pochłaniają tutaj tylko 30%, natomiast aż 60% jest wykorzystywane w przemyśle. Wpływa to na cenę srebra. Ponadto te różnice w wykorzystaniu złota i srebra sprawiają, że cena srebra i złota będzie zachowywała się odwrotnie.

Złoto staje się droższe między innymi w odpowiedzi na strach ludzi. Gdy są niepewne czasy to ludzie (a zwłaszcza inwestorzy) kupują złoto, łatwo zauważyć jak jego cena wystrzeliła w górę po 2008 roku. W przeciągu 4 lat cena wzrosła dwukrotnie!

Natomiast cena srebra zależy przede wszystkim od stanu gospodarki. Jeżeli ta się rozwija, to rośnie zapotrzebowanie na srebro w przemyśle, a więc i cena srebra rośnie. Ta wiadomość wpływa na różnice w podejściu do inwestowania w złoto i srebro, oraz wnioski jakie płyną z obserwacji tych dwóch wykresów. Warto zdawać sobie z tego sprawę, gdy chce się zacząć inwestować.

About the author:

Top